Aankaarten: Aanvullende voorstellen voor de stadsontwikkeling van Nieuw Gent aan de hand van een kritische cartografie van het publieke ruimtegebruik
auteur(s)
Abstract
Deze masterproef gebruikt tekeningen en kaarten om onderzoek te doen naar publieke ruimte in een context van duurzame stadsontwikkeling.
Het onderzoek richt zich op het publieke ruimtegebruik in Nieuw Gent, een wijk die onderdeel is van de stad Gent, in België. Het grootste deel van het huidige woningaanbod bestaat uit sociale huisvesting. De komende jaren zal de wijk ingrijpend veranderen door het vernieuwingstraject Nieuw Gent Vernieuwt. Naar aanleiding hiervan werd in 2017 een ontwikkelingsplan opgemaakt, dat de krijtlijnen voor de stadsontwikkeling uitzet. Deze thesis is een aanvullend onderzoek, specifiek toegespitst op een belangrijke plaats in deze wijk, het Rerum Novarumplein.
Hiervoor wordt gebruik gemaakt van een methode, die gestoeld is op de principes ‘architecturale etnografie’, ‘critical cartography’, ‘counter-mapping’ en ‘mapping otherwise’. Er wordt onderzocht hoe deze werkwijze gebruikt kan worden om nieuwe, waardevolle input te genereren binnen de context van stadsvernieuwing. Aan de hand van observatietekeningen worden gegevens verzameld over het publieke ruimtegebruik. De informatie die hieruit naar voor komt wordt gebundeld in vier dossiers, telkens rond een opvallende situatie of problematiek die tijdens de observaties naar voor gekomen is. In deze dossiers wordt de huidige toestand beschreven en gevisualiseerd aan de hand van een ‘kritische kaart.
Ten slotte bevat deze masterproef één grote mapping, die een mogelijk toekomstbeeld van Nieuw Gent weergeeft. Dit naar analogie met de theorie rond ‘mapping as a proposition’. (Awan, 2020) Daarbij aansluitend worden er enkele voorstellen gedaan door de auteur van dit onderzoek, bedoeld als aanbevelingen voor alle actoren die in de toekomst over de wijk zullen beslissen.
— Abstract overgenomen uit masterproef.