Ongelijkheid in mobiliteit en bereikbaarheid
sprekers
organisatoren
partners
contact
Twee masterstudenten verkenden het afgelopen jaar twee onderzoeksvragen rond ongelijkheid in mobiliteit en bereikbaarheid. We gaven graag nu het woord aan hen om hun onderzoek voor te stellen.
Zo zal Moïra D'homme ons meenemen in haar masterproef over voetgangersmodellen om de toegankelijkheid in stedelijke gebieden te evalueren. Voetgangersmobiliteit wordt steeds belangrijker vanwege een modal shift, die voornamelijk wordt veroorzaakt door klimaatverandering. Daarom moet worden gevraagd of de huidige theoretische kennis en het huidige beleid voldoende zijn om een hoge standaard van voetgangersbereikbaarheid in stedelijke gebieden te garanderen, met name voor mensen met beperkte mobiliteit. Via gesimuleerde straatexperimenten in Vissim (met Viswalk) worden reistijden voor talrijke scenario's geanalyseerd om te ontdekken hoe bereikbaarheid kan worden geëvalueerd via een voetgangerssimulatiemodel.
Daarnaast stelt Febe Rimbert haar onderzoek rond publieke ruimte-experimenten in de twintigste eeuwse gordel van Gent voor, met een specifieke focus op het experiment voor de ‘Brokkelbrug’. In deze masterproef wordt de rol van publieke ruimte-experimenten onderzocht. Op basis van bestaande literatuur rond het onderwerp en het analyseren van het status quo wordt er geprobeerd precies te benoemen wat publieke ruimte-experimenten juist zijn en waarin het experiment exact zit. Het belang van onderzoek en aandacht omtrent dit onderwerp wordt aangekaart. Verder wordt onder de loep genomen waarom experimenteren in de 20-ste eeuwse gordel zo nuttig en noodzakelijk is. De case van de ‘Brokkelbrug’ wordt hiervoor als uitgangspunt genomen. De context, geschiedenis en specifieke problematiek wordt onder de loep genomen. Nadien wordt het thema van de publieke ruimte-experimenten verbonden met de case. Hieruit blijkt dat een specifiek soort experiment zich opdringt in de case van de Brokkelbrug. De masterproef eindigt bij een presentatie van de contouren van een experimenteel dossier rond de Brokkelbrug. De Brokkelbrug is de aanleiding voor de beschrijving van een experiment dat exemplarisch is voor een nieuwe generatie publieke ruimte-experimenten. Het experiment opent een relationele ruimte waarin de betrokkenheid van lokale actoren op dit bovenlokaal dossier kan vergroten en kan bijdragen aan een politiek proces, waarin de wenselijke transformatie van de Brokkelbrug kan worden verkend.
Biografie van de sprekers
Moïra D'homme rondt momenteel haar masteropleiding Industriële Ingenieurswetenschappen en Operations Research af aan de UGent. Eerder behaalde ze een bachelordiploma in Elektromechanische Ingenieurswetenschappen. Haar onderzoeksinteresses zijn Transport & Mobiliteit en Supply Chain Engineering.
Febe Rimbert is 2e master student ingenieurswetenschappen en architectuur, afstudeerrichting stadsontwerp en architectuur. Hierin kan ze haar interesses in menselijke interacties binnen de publieke ruimte onderzoeken en vormgeven. Voor haar masterproef koos ze dan ook een onderwerp met een voldoende groot aandeel sociaal-ruimtelijke moeilijk- en mogelijkheden.
Over
Deze lunchtalk is de derde talk in een reeks gesprekken, die georganiseerd worden binnen het Stadsacademie-traject ‘Ongelijkheid in mobiliteit en bereikbaarheid’. Via deze lunchtalks wil De Stadsacademie verkennen welke onderzoeksvragen in de toekomst opgepakt kunnen worden in vakken of masterproefateliers.